23 Nisan 2020
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı. Bu Bayram bir yıldönümü 100 yıl olmuş, Türkiye Büyük Millet Meclisi Kurulalı ve bu günün Çocuklara armağan edileli.
2020 yılında karantinada, evlerde kutluyoruz bayramı. O gün radyoda dinlediğim bir tarih programı çok hikaye bıraktı zihnimde.
Bu sene okullar 16 Mart günü eğitime ara verdi ve kapanan birçok yer ile evlerimize çekildik. Sonrasında salgından dolayı şehre giriş-çıkış yasaklandı.
Tam 100 sene önce 16 Mart’ta İstanbul İngiliz Kuvvetlerince işgal edilmişti ve şehre yine giriş çıkışlar yasaklanmıştı.
Tarih tekerrürden mi ibaret,100 sene sonra İstanbul gene kendine kapandı.
100 sene öncesine gidersek, Mustafa Kemal bir sene evvelinde İstanbul’dan Samsun’a çıkmış, vatanı kurtarma çalışmalarına başlar. 16 Mart’ta Osmanlı İmparatorluğunun Başkenti işgal edilir, ve Meclisi Mebusan kapatılır, Mebuslar yani Milletvekilleri de İngilizler tarafından Malta’ya sürgüne gönderilir.
Bu karışıklık içinde Mustafa Kemal, Osmanlı’nın 66 sancağına telgraf çekip 15 gün içinde 5 temsilci seçmelerini ister. Bu seçilen temsilciler yeni kurulacak meclisin üyeleri olacaklardır.
Gelen temsilciler farklı farklı görüşlerde kişilerden oluşur, aralarında Malta sürgününden kaçabilen kapatılmış Osmanlı Meclisinin mebusları, hocalar, muhafazakar,liberal, Leninci kişiler de vardır.
23 Nisan 1920 Cuma günü önce Hacı Bayram Veli’ye gidip Cuma Namazı kılınır ve ardından dualarla Türkiye Büyük Meclisini açarlar. Meclis binası için seçilen bina Osmanlı Mebusları için inşa edilmiş bir lokaldir, çatısı tamamlanmadığı için başka binaların çatısını söker tamamlarlar.
İstanbul’un işgalinden tam 37 gün sonra yeni Meclis açılır.
Bizler evde kaldığımız süreyi ve neler yaptığımızı düşününce 37 gün 2020 için ne kadar kısa, bununla beraber 1920 için kadar önemli bir süre, vatanımızın kurtulması için ince ince çalışan Mustafa Kemal iletişimin telgrafla yapıldığı bir dönemde 66 farklı yerden 5 kişi seçtirmişti. Zoom yok, cep telefonu yok. Mucize.
Biraz geri gidersek, Mustafa Kemal 27 Aralık 1919’da Ankaraya gelir. 27 Aralık Ankaralı için önemli bir gündür. Mustafa Kemal ,Ankara’ya Sivas’tan gelir. Kışın ilk günleridir ve yol için para bulamadıkları için Sivas’ta uzun kalmak durumunda kalırlar. Kongre yaptıkları Sivas’tan 18 Aralık 1919 ‘da ayrılırlar. Yola çıktıklarında kar yağmaya başlar. Üstü açık arabalardadırlar. 3 araçlık bir konvoy ile yola çıkarlar, üzerlerine giydikleri kalın mantoları kendilerini koruyarak ilerlerler. Konvoy Mustafa Kemal’in arabasını izler, yağan karda kaybolmamak için. Onun izinden çıkmak; kaybolmak demektir.
Bu vatanın kurtuluşuna verilen emek, gayret ve Savaş ile ne kadar hak edilmiştir.
Bu sene başka coşku ile geçti 23 Nisan , bana öyle geldi, gerçekten dolu dolu hissettik, evlerden çıkamadık belki ama coşkumuz pencerelerde idi.
23 Nisan günü Begümle Çocuk Genç Sanat Tiyatro Ekibinin düzenlediği 23 Nisan partisine katıldık. Son yıllardaki belki en anlamlı kutlamalardan biriydi benim için; samimi, otantik, yaratıcı. Ekran açıldı ve evlerden farklı yaşlarda çocuklar çıktı, Tiyatro alanından Hocalarımız farklı etkinlikler yaptılar çocuklar yeteneklerini gösterdi, şarkılar söyledik, dans ettik, güldük eğlendik. Mustafa Kemal’in çocukları ve onlara sahip çıkan Hocalarımız ile unutulmaz bir anı yarattık.
Bu coşku ile önümüze gelen her şeyden, Mustafa Kemal’in izini kaybetmeden ilerlemek üzere nice 23 Nisanlara.

You might also like