Shakespeare mi? Evet, Çocuk oyuncağı!!

Geçen sene Begüm , Başka Dünyaların Ustaları projesine katılmıştı. Drama,Müzik, Seramik ve Fotoğraf alanlarında 5 ay boyunca otizmli çocuklar ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tiyatroları Çocuk Eğitim Birimi ( kısaca ÇEB) yeni mezunu olan buddylerle beraber atölyelere katılıp , çalışma sonunda çok güzel ve özel bir gösteri yapmışlardı.

Bu projenin Sanat Yönetmeni, aynı zamanda Büyükşehir Tiyatroları Çocuk Eğitim Bölümü Yöneticisi Yonca İnal Hoca idi.Bu vesileyle Yonca Hoca’yı ,ne mutlu ki ,tanımış ve kendisinin yazdığı Öteki Beriki İlerisi Gerisi isimli oyunu atölye sürecinde seyretmiştik. ÇEB yeni mezunu buddylerimizin; yani çocukların oynadığı ama çocuk oyunu olmayan, mesajlarıyla, müzikleri ve çocukların performanslarıyla çok başarılı ve unutulmaz bir oyundu.

Yer, Üsküdar Kerem Yılmazer Sahnesiydi. Begüm ile beraber gitmiştik. Kızımla seyrettiğim gerçek anlamda ilk tiyatro oyunu idi ve çocuk oyunlarından gerçek tiyatroya adım attık. Bu bir milat oldu bizim için.

Ve bir sene öncesine kadar bilmediğim bu sahne,üzerimize tiyatro tozunu bulaştıran mekanda,şimdi yeni ÇEB mezunları ve Yonca Hoca’nın yazıp yönettiği, yeni oyunları nı sahneliyorlar…8-9-10 yaşında başlayıp iki yıl süren yarı zamanlı konservatuvar eğitimi alan çocuklar,adını daha önce bilmedikleri, İngiliz Edebiyatının en büyük şairi ve oyun yazarını tanır tanımaz, onun yazdıklarını oynuyorlar.

Yeni bir oyun hem de yeni mezunlar,aylar süren eğitim ve prova süreçleri sonunda geçen hafta , hem de Shakespeare’in doğduğu haftada.prömiyerlerini yaptılar. Bundan 400 sene evvel yaşamış bir yazara ne güzel bir doğumgünü hediyesi geldi:adı:Shakespeare mi ,Çocuk Oyuncağı!

Geçen Cuma Begümle oyunu seyretmeye yine Kerem Yılmazer Sahnesine gittik. Üniversitede Shakespeare ‘in eserlerini uzun uzun okuyan biri olarak , Shakespeare’in ne kadar özlemiş olduğumu farkettim, onu büyük bir hasretle dinlemeye ve sahnede karakterlerini izlemeye gittim.

Modern yaşantımızla Shakespeare’i devşiren müzikal oyun, farklılıklarımızla yaşarken bir yerlerde buluşabilmeyi, Shakespeare’in en meşhur soneleri,tiratları , önemli karakterleriyle beraber zengin bir görsellikle anlatıyor. Hamlet, Kral Lear, cadılar, periler,şeytan , vicdan… hepsi burada. Aynı mahallede yaşayan farklı çocuklar ve mahalledeki ceviz ağacının altına gelen kız ve Shakespeare’in penceresinden bakarken değişen hikayeler. Oyunda rol alan 41 çocuk , ikinci defa sahneye çıkarken, sanki yıllardır bu oyunu oynuyormuş gibi rahat, performansları gerçekten muhteşem.

Bu oyunun kalabalık kadrosunda çok güzel bir sürpriz de var. Yonca Hoca yıllardır otizmli bireyler ile drama çalışmaları yapmakta. Geçen sene Başka Dünyaların Ustalarıyla yaptığı gösteri de çok sıra dışı idi. Atölyeden tanıdığımız Eren, bu sene ÇEB’e girdi, eğitimleri başarıyla tamamladı ve bu oyunda rol alıyor. Bu sihirli sahnede yine bir milat.Bu gerçekten ülkemizde bir devrim ve farklı gelişen bireylerin toplumun her yerine kabul edilebileceğini, onların da kendilerinden bir şey ortaya koyabileceklerinin çok güzel bir örneği.Bu yüzden Yonca Hocamıza, tüm Eğitmenlere, ekibe ve bütün çocuklara minnettarız.

Bu güzel oyunun önümüzdeki günlerde galası yapıldıktan sonra inşallah tekrar sahnelenecek. Büyüklerin, küçüklerin,eğitimcilerin, tiyatro sevenlerin; sihir sevenlerin, kısaca daha fazla kişinin görmesini çok isterim. Bu arada Begüm’ü ikinci perdeyi de sessiz bir şekilde seyretmeye ikna edebilirsem, biz de oyunun tamamını izlemeye tekrar gideceğiz)

Oyunun Adı:Shakespeare mi? Çocuk Oyuncağı!
Yazan- Yöneten: Yonca İnal
Müzik:Ender Çalışkan
Koreografi: Yasemin Gezgin
Dekor- Kostüm: Feyza Zeybek
Psikolojik Danışman: Çiğdem Aydın
Yönetmen Yardımcıları: Nagehan Erbaşı, Ahsen Büke.

Asistanlar: Ata Sümerol, Avzem Ballıkaya, Defne Atlı, Defne Yaz Köprülü, Elfin Tekcan, Nurperi Nurdan, Öykü Şanlıbayrak, Sude Ergan, Şevval Şimal Kaçur, Talia Türkmenoğlu.

İBBŞT Çocuk Eğitim Birimi Oyuncuları: Ahmet Dursun Köymen, Alperen Ergan, Barış Ege Barutçu, Bartu Sınav, Begüm Özer, Berrak Hantal, Cansu Kayın, Çağla Özdamar, Çınar Yavuzcan, Defne Bıkmaz, Doğa Aydın, Dora Demirsoy, Duru Derin Dirican, Elasu Bozkurt, Elif Aydoğan, Elif Ermiş, Elifsu Topkaya, Emine Ayris Ekşi, Enes Avcı, Eren Yıldız, Esra Akyüz, Eylül Ecrin Yaşar, Eylül Elif Güleray, Ezgi Durmaz, Henna Ece Yener, Irmak Kırcağolu, Irmak Sungar, İlke Özkan, Metin Boray Dikenelli, Naz Trak, Nehir Onur, Pelinsu Nurdan, Renata Rogenbuke, Selin Alagöz, Simay Çelik, Sinan Cem Yıldız, Şevval Sevim, Talya Defne Demir, Yiğit Aslan Bacak, Zeynep Karahasanoğlu

#shakespearemiçocukoyuncağı
#çocukeğitimbirimi
#çeb
#şehirtiyatroları
#ibb
#darülbedayi
#tiyatro
#sanatiyileştirir