Geçtiğimiz hafta Sapanca’daydık. İstanbul Anadolu yakasından yaklaşık 1.5 saatlik araba sürüşü yolculuk ile muhteşem bir yeşilliğin, sakin ve dingin göl kenarı ve doğal hayatını bir günlüğüne de olsa yaşama fırsatı bulduk.
Bu turumuzda Sapanca hafta içi güne ve Ramazan’a denk gelmesi nedeniyle oldukça sakindi. Sapanca Gölü kenarında, vrak vrak bağıran kurbağalar, yiyecek peşindeki ördekler, sakin göl suyu, tepede parlayan güneş ve yeşil çimenlerle kaplı bir mekanda çok keyifli 1-2 saat geçirdik. Begüm doyasıya oynadı, doğanın seslerini dinledi, göl etrafına dürbün ile keşfetti. Hava çok sıcaktı,bir çocuk ve köpeği göle giriyordu, onları görünce Begüm de ayakkabılarıyla göle girdi.Her şey ıslandı tabi,yedek ayakkabı olmayınca küçük bir kriz, ama bir şekilde hallettik yolumuza devam ettik.
Turumuzun devamında bir Hocamızı görmek için orada bulunan Doğa Otizm Spor okuluna gittik. Bu vesileyle Sapanca bölgesindeki hem bu okulu tanıdık hem de bölgedeki spor okulları hakkında bilgi edindik.
Sapanca hem yeşil ve dinlendiren doğası, hem de İstanbul’a yakın olması sebebiyle, özel eğitim için çok iyi bir ortam sağlıyor. Burada tesadüfen bir araya gelen bu aileler, fırsatçılara malzeme olmamak, dayanışmak ve çocukları için somut faydalar sağlamak için , güçlerini birleştirerek Sapanca’nın Kırkpınar beldesinde, Kodder-Kırkpınar, Halkı Otizm Dayanışma Derneği’ni kurmuşlar. Bu derneğe bağlı Doğa Otizm Gençlik ve Spor Klubü otizmli bireylere hem özel eğitim alabilecekleri hem de spor yapabilecekleri bir ortam sağlıyor.
Ergenlik sonrası ve ergenlik öncesi bireylere yönelik tesis, özel eğitim odaları, içinde aletli spor yapılabilecek salonları , masa tenisi salonu , futbol sahası ve yakında kullanıma açılacak havuzu içeriyor. Yöneticisi Seyit Ali Sarı, Beden Eğitimi Hocalığından gelme, buradaki Hocalar hem Beden Eğitimi hem de Özel Eğitim Hocaları. Öğrencilere sporun gerektirdiği disiplin ile ihtiyaçları olan bireysel eğitim,ABA – Uygulamalı Davranış Eğitimi veriliyor. Masa tenisi oynayarak, aletlerle çalışarak veya doğa yürüyüşleri yaparak hem rahatlıyorlar hem de eğitimlerine devam ediyorlar. Burada her öğrenciye bir öğretmen düşüyor, dolayısı ile bire bir ilgileniliyor, ücretler ise bir özel okul seviyesinde.
Özel ihtiyaçlı bireyler için spor çalışmaları çok önemli , Begüm için İstanbul’da spor hocası bulmak, spor yapılacak mekan bulmak gerçekten sorun olmuştu. Bir ara gittiğimiz bir Hoca vardı, çalıştığı fitness salonu gelen otizmli çocuklara kota koydu ve biz yeni başladığımız için liste dışı kaldık. Hoca vardı ama mekan yoktu. Eve yakın mesafede spor salonu bulamadık, fitness salonları ne yazık ki bu konuda yardımcı olmuyorlar. Sonra jimnastik üzerine uzmanlaşmış bir yerde başladık, ama bir süre sonra o da yetersiz kaldığı için bırakmak durumunda kaldık.
Sapanca’da bulunan bu okullar , özellikle otizm konusunda ciddi bir ihtiyaca hizmet veriyor. Bölgede 4 okul varmış, diğerlerini de ilk fısatta gezeceğim, aralarında yatılı olanlar da var. Farklı şehirlerden, hatta ülkelerden gelen aileler bu okullarda çocuklarının eğitimlerini sürdürüyorlar.
Sapanca halkının ve yerel yönetiminin de bu konuda farkındalığının ve duyarlılığının olduğunu öğrendim , özel ihtiyaçlı bireylerin yaşadığı yerlerde , esnafın, sağlıkçıların, eğitimcilerin, yerel yönetimlerin bu farkındalıkta olması gerekiyor, bu nedenle Sapanca halkını takdir ediyorum,herkese örnek olmalarını diliyorum.

You might also like