Bu hafta Boğaziçi Üniversitesi’nin , yaptığı bir araştırmanın sonuçları açıklandı.Bu araştırma Avrupa Birliği’nin, 6 ülkede – Türkiye, Romanya, Hırvatistan, Litvanya, Portekiz ve İspanya’da -yürüttüğü ‘Özel Eğitime İhtiyacı Olan Çocukların Ailelerinde Stres ve Başa Çıkma Yöntemi’ projesinin bir parçası.Ve projeyle ilgili ilk sonuçlarla beraber ülkemizde Özel Eğitime ihtiyacı olan Çocuklu ailelerin durumu da ortaya çıktı.

Öncelikle bu projeyi yürüten,araştırmayı yapan ve katılan herkesi tebrik ediyorum. Üniversitelerin özel eğitim konusunda çalışmaları çok önemli. Tedavi etmek için önce teşhis etmek gerekiyor , bu yüzden kıymetli bir çalışma. Özel eğitim sürecinde ailenin; ruh hali, psikolojisi, yaşadığı zorlukla baş etme şekilleri çocuğun gelişim durumunu belirliyor.Bu yüzden ailelerin durumunu bilmek, anlamak ve anlatmak gerekiyor ki buna göre bir yol haritası çizilsin.
Araştırma sonucuTürkiye’de özel eğitime ihtiyacı olan çocuklu ebeveynlerin, diğer ülkelere kıyasla en çok baskı altında olan grup olduğunu söylüyor …Şaşırdık mı? Hayır şaşırmadık. Buyrun, işte çıkan çıkan sonuçlar:
• Araştırma’da Toplam 1259 aile ile görüşülmüş, Türkiye’den ise 195 aile katılmış
• Tüm ebeveyler arasında babaların, annelerden daha stresli
• Buna karşılık anneler, babalara oranla çocukları ile daha olumsuz iletişimde bulunduklarını ifade etmişler
• En stresli aile grubu Türkiye’den
• Türk ebevenyler için en büyük stres iş kaynaklı, daha sonra serbest zaman bulamama, yaşam koşullarının stresi ve geçim kaynaklı stres geliyor.
• Türk ebeveynleri çocukları ile olumsuz iletişim kurduklarını, duygu denetimini ( öfke ve kızgınlık kontrolü) sağlayamadıklarını, yalnızlık hissinin yoğun olduğunu ve eşlerinden/yakınlarından az destek aldıklarını en çok ifade eden grup olarak yer almış.
Bu araştırmanın sonuçlarına, bunların hepsini yaşayan biri olarak dolu dolu katılıyorum. Bu sonuçlar sayıları her geçen gün artan özel ihtiyaçlı çocuklar ve onları büyütmek ve yetiştirmek için çabalayan ebeveynleri hali pür melali. Hem şampiyon olmuşuz hem nakavt!!!
Bu sonuçlardan, özel eğitime ihtiyacı olan ebeveynlerin çalıştığı iş yerlerinde onları destekleyeci iş ortamı yaratılması , ailelerde, akrabaların, yakınların bu durumu yaşayan aileye destek olmaları, psikolojik destek ile , uzmanların bu ailelelere uzanması, ailelerin durumlarını paylaşmaları kendilerini ifade etmelerine , rahatlamalarına yönelik çalışmalar yapılması şart, şart şart.
2 ay sonra ülkemizde erken seçim olacak. Bu sürece girerken, ülkenin gündemi seçime odaklanırken ve bazı konular seçim sonrasına ertelenirken, özel eğitime ihtiyacı olan çocukların ihtiyaçlarında ebeveynleri olarak bizim günlük hayatlarımızda , bir erteleme olabilir mi? Tabii ki hayır. Bizlerin her gün yaşadığı bir gerçek , çocuklarımızın ve ebeveynler olarak bizim ihtiyaçlarımız çok acil ve çok önemli. Bunu sadece devletin bir takım kararlar verip uygulamasını beklemeden özel sektörlerin , STK’ların çalışmaları ile yapılabilecek işler var.
Bu araştırmanın bir sonraki aşamasında Türkiye’de bu tablonun iyileştirilmesi için projeler yapılacak ve eğitimler verilecek.. Bu alanda çalışanların güç birliği yapmasını ve tedaviye sürecine girmeyi diliyorum, kendimizi gereksiz gündemlerle meşgul etmeden, moralimizi de düşürmeden çalışmaya devam….

Araştırma ile ilgili haber:
http://haberler.boun.edu.tr/tr/haber/turkiyede-aileler-stres-sampiyonu

Proje ile ilgili detaylı bilgi için:
www.psiwell.eu

You might also like