Birkaç gün önce akşam saatlerinde kızım TRT çocuk seyrederken ,Ozi başlıyor Ozi diye heyecanlandı.TRT Çocuk’ta bilenler bilir, hep çizgi film oynatırlar, bazılarını ben de severek izliyorum kızımla beraber, fakat Ozi’yi ilk defa duydum, kızımın heyecanını görünce merak ettim. Derken çizgi film başladı ve daha önce izlemediğim Kardeşim Ozi isimli çizgi filmi takip etmeye başladım.

Ozi, bir evin küçük çocuğu, ilkokulda okuyan ablası ile güzel anlaşan, oyunlar oynayan bir çocuk. Annesi ve babası çocuklarını seven ve ilgilenen ebeveynler.İlk başta anlamadığım Ozi’deki özel durumu, annesiyle babasıyla konuşmasını dinleyince dikkatimi çekti. Ozi’nin konuşmalarını da dinlemeye başladım, evet belli ki Ozi akıcı konuşmakta zorlanıyordu, ama alıştığımdan mıdır bilmem bana gayet doğal geldi.Annesi,Ozi’nin konuşmasını geliştirmek için bir eğitime gittiklerinden bahsetti ve balon üfleme ve ıslık çalma egzersizleri verildiğini söyledi. Bu durum ilgimi çekmeye başladı. Küçük Ozi ablasıyla beraber çalışmaya başladı ve balonlara beraber üflediler, ıslık çaldılar.Hatta biz de onları izlerken aynısını yapmaya başladık, üfleme ve ıslık çalıştık.

Derken konu Ozi’nin seneye okula gideceğinden bahsedildi. Annesi , ablanın gittiği okulun müdürü ile görüştüğünü ve Ozi’yi kaynaştırma öğrencisi olarak seve seve alacağını belirttiğini söyledi. Kaynaştırma öğrencisini seve seve alan bir müdürün varlığı önce bir şaşırttı beni. TRT Çocuk’ta çizgi filmde oynayan bu müdürü gerçekten çok takdir ettim.Bu şaşkınlığı atlattıktan sonra, Ozi’nin durumunu merak etmeye başladım, acaba neden kaynaştırma öğrencisi diye sordum kendime.

Ozi okula başlamak için çok hevesli, seneye 1. sınıfa başlayacağı söylenince çok heyecanlanıp ablasıyla beraber okumak istediğini ve onun sınıfına gideceğini söyledi. Annesi , ablasının 4. sınıfa gittiğini, onun 1. sınıftan başlaması gerektiğini hem orada daha çok oyun oynayabileceğini söyleyerek, onu bu fikre alıştırmaya çalıştı. Sonra anne-baba, ablayla konuşarak Ozi’nin birinci sınıfa gitme fikrini , hevesini kırmadan alıştırmaya çalışmaları gerektiğini anlattılar, abladan da yardım istediler.

Seyrettiğim bu çizgi film beni çok etkiledi, TRT ‘nin çocuk kanalında, çizgi film kullanarak kaynaştırma, konuşma bozukluğu ve bunu düzeltmek için egzersizler gibi kavramları kullanması hoşuma gitti. Kızımın onu neden sevdiğini de anladım, çizgi filmlerde farklı olan bireyleri hep sevmiştir, mesela Dory ( kısa süreli hafıza kaybı sorunu yaşar, sürekli unutur) Neşeli Ayaklar -Mumble ( şarkı söylemeyip ,neşeli bir şekilde dans ettiği için, diğer penguenlerden farklı olduğu için, garip karşılanır, dışlanır)ve Heidi ( öğrenme güçlüğü çeker, okulda başarılı olamadığı için dağlarda dedesiyle ve hayvanlarla doğa içinde özgürce yaşamak ister) Şimdi sevdiği karakterlere Ozi de eklendi.

Bugün duydum ki Ozi’nin okul heyecanı bir veli itirazı ile ciddi tehlikeye düşmüş!!Down Sendromlu bir bireyi canlandıran çizgi film karakteri Ozi’yi seyredip, korktuğunu söyleyen 30 yaşındaki bir kadın, çevresinde böyle birini görmediğini, kendi çocuğunun da bundan etkilenip konuşmasının bozulabileceği yorumuyla çizgi filmi şikayet etmiş!

Buna açıkçası hiç şaşırmadım diyebilirim. Çizgi film karakteri Ozi’nin kaynaştırma öğrencisi olarak okula gitmesinin engellenmeye çalışılması, bir acı gerçek olarak yine karşımıza çıktı. Ozi çizgi filmde bile, daha okula başlamadan çevre tarafından kabullenme sorunu yaşadı.

Sevgili Ozi, hiç merak etme, sen bu Eylül okuluna başlayacak ve okulunun ve arkadaşlarının en sevdiği öğrencilerden olacaksın. Sen egzersizlerini yapmaya devam et,gayret et, balonunu üfle, bol bol ıslık çal, sana inanan ve seni destekleyen ailen ve sevdiklerin çevrende oldukça her engeli birer birer aşacaksın,biz de seni izlemeye devam edeceğiz.

“Kardeşim Ozi” için 2 yanıt

  1. Emel sönmez avatarı
    Emel sönmez

    Bayıldım, bayıldım, bayıldım. Müthiş bir anlatım. Bu arada Ozi’yi destekleyebileceğimiz bir yer varsa hemen yapalım

    1. ozlemyaz avatarı

      Ozi için TRT’ye mesaj atabilirsiniz.Devam etmesi farkındalık için çok önemli.Sevgilerimle,

You might also like