2 sene evvel, günlerden 30 Aralık. Yeni yıla hazırlanırken akşam geç bi saatte evimden bir şeyler alıp yılbaşını geçirmek için anneme gideceğiz. Arabada kızım , ablam üçümüz, soğuk ama karsız aralık akşamında evime geldik. Binanın kapalı otoparkına girdim, işim kısa olduğu için arabamı orta bir yere bıraktım. Hızla eve çıkıp işimi hallettim ve arabaya döndüm, fakat araba çalışmıyor. Hiç tık yok, kontağı çeviriyorum ve büyük bir sessizlik… Arabada birkaç denemeden sonra servisi aradım, acil yardım talep ettim. Bu esnada binanın güvenliğinden de yardım istedim, onlar geldiler baktılar, ama tık yok. Bir yandan arabaya ne oldu diye düşünüyorum, bir de otoparktan çıkmak isteyen olursa ne yaparız onu düşünüyorum, ortada duran araba yolu kapatıyor, ve çalışmadığı için hareket etmiyor.
Zaman geçerken arabada bekleyen ablam söylenmeye başladı, kızımla ikisi eve çıktılar. Biraz sonra yol yardımı geldi, arabaya baktı, aküsü bitmiş dedi. Bir süredir aküyle ilgili zaten sorun yaşıyordum ama hadi şimdi hadi sonra derken sonuna kadar gelmiş ve o gün bugünmüş. Servisin yanında seyyar bir akü var, hemen bağlayıp arabayı çalıştırdı. Çok sevindim tabi, o an dünyanın en güzel sesi arabanın çalışma sesi gibi geldi bana.
Gelen servis, akü bitmiş, dolması için uzun bir süre çalıştırmanız gerek dedi,ne kadar dedim 1 -1.5 saate dolar dedi. Yenisini bulamaz mıyız bi yerden? Benzinci de filan var mıdır? Yoktur dedi, bizde de yok, aküyü doldurmanız gerek yoksa yine çalışmaz dedi. Birden sevincim endişeye evrildi. Ben bu saatte ne yapayım, nerden akü bulabilirim acaba? Saat oldu 10.30 -11.00, bu esnada telefonumun şarj aleti de yanımda yok ve telefonun da şarjı bitmek üzere.Noluyo bu pillere?
Servis işini bitirip gitti. Ben az kalan şarjımla ablama haber verip aküyü doldurmak için arabayla biraz dolaşacağımı söyleyip yola çıktım.
Yılbaşına 24 saat kala, İstanbul sokaklarındayım, sokaklarda turluyorum Önce bir benzin istasyonuna gittim, arabayı çalışır durumda bıraktım, pompacıya akü bulunur mu dedim, yok dedi, marketten bir telefon şarjı aldım . En azından telefonumu hallettim .
E5 üzerine çıktım, yollar açık, gece sakin, ve akü yeni dolmaya başlamıştır diye düşünüyorum. Nereye gitsem, yollar nereye giderse gideceğim, karşıya mı geçsem, yok o kadar değil. Biraz Üsküdar Kadıköy mü yapsam? Derken Acıbademe doğru döndüm. Tepe Nautilus alışveriş merkezinin oradan geçiyorum, geçerken aa bi de ne göreyim ,oto servis diyor oto elektrik Sefa Usta, hem de açık! Hemen girdim, usta bir taksiyle meşgul. Usta hayırlı akşamlar, benim aküde sıkıntı var bir bakabilir misiniz dedim. Usta açtı kaportayı baktı aküye, bu tamam dedi bitmiş, şarj olmaz artık, yenisini takmak lazım dedi. Var mı siz de dedim. Bakayım dedi. Usta genç bi adam, ama elleri yağ karasından simsiyah olmuş, 7 -24 çalışıyorlar yılın 365 günü, ve 364. Günde yolum ona düştü!.
Usta içerden geldi, depoya sordum bakıcaklar dedi, benim elimde bu ebatta akü yok dedi. 31 Aralık’ın ilk saatleri, İstanbul’da bir yerlerde bir oto yedek parça deposu var ve gecenin bu saatinde açık! Dünyanın hiç bi yerinde olmayacak bir şey. Ben üşümüye başlayınca depodan haber beklemek için dükkana giriyorum. İki kardeş, oto elektrik servisi yapıyor. Özellikle gece çalışan servis, taksi , dolmuş gibi araçlar geliyor. Nasıl bir iş bu ,adamın elleri simsiyah olmuş çalışmaktan diyorum kendi kendime. Ona da soruyorum, gece gündüz nasıl çalışıyosunuz diye. Elleri kararmış usta abla çok uykusuzum, dün gece hiç uyumadım diyo ama sesinde hiç şikayet yok.
Derken depodan haber geliyor, benim aküden varmış ellerinde, yarın sabah getirebilirlermiş. O zamana kadar usta bir çözüm buluyor, elindeki farklı ebattaki yeni bir aküyü idareten benim arabaya takıyor, yarın sabah 11:00 den sonra gelin depodan gelenle değişitiriz diyor. Yaşasın akü halloldu , ne kadar borcum diyorum, abla ,sen bi şey verme yarın hallederiz bize para değil müşteri lazım diyor!
31 Aralığın ilk saatlerinde gece gündüz açık olan bu servisten ayrılıyorum. Gece saatleri, İstanbul sessiz, yollar sakin ve yepyeni bir yıla doğru giderken arabamda dolu, yeni bir akü var , yeni yıla hazırız.

You might also like