19 Mayıs

Düşünün, daha iyi şartlar bulma ümidiyle bir ülkeye göç etmişiniz.Uzun zamandır orada yaşıyorsunuz. Eviniz var, işiniz var, çocuklarınız büyüyor, düzeninizi kurmuşunuz. Yıllar geçmiş ve yaşadığınız ülkede bazı şeyler değişiyor ve göçmenlerin hayatı zorlaştırılıyor. Yaşadığınız ülkenin hükümeti, göçmen olaranları yüksek vergiler ödemeye zorluyor. İşleriniz zorlaşıyor , vergileri karşılayamıyorsunuz, bir taraftan gitmek istiyorsunuz ama bıraktığınız vatan parçalanmış, yakılmış,yıkılmış.Dönecek yurdunuz yok. Kalmak zor, dönmek mümkün değil. Ne yaparsınız?
Bu yazdıklarım ,biz vatanımızda bayramı kutlarken, , Suudi Arabistan’da yaşayan, tanıdığım Suriyeli işadamlarının 19 Mayıs 2018 sabahı duyduğum gerçek hikayesi. Tanıdığım ve sevdiğim bu aile, Türkiye’yi çok seven, sürekli gelip tatil yapan ve yaşadıkları zorluk sebebiyle Türkiye’den ikamet alan insanlar. Peki Neden Türkiye?
Bugün bayraklarla ,marşlarla kutlayıp , Mustafa Kemal Atatürk’e övgüler dizdirdiğimiz gün, sadece Türklerin değil farklı coğrafyalarda yaşayan insanların kaderinin değiştiği gün. Güçlü olan tarafın tüm gücüyle saldırdığı ama zayıfın inancıyla ve vatan sevgisiyle karşı koymaya başladığı gün bu gün. Vatanını korumak için varını yoğunu ortaya koyan, bana ne olacak , bu işten ne kazanacağım demeden vatan dediği toprağı savunmaya koşmaya başladıkları günü bu gün.
Kendi vatanında esareti yaşayan, başka yerden gelip vatanında nasıl yaşayacağına karar verenlerenlere direnç gösterme günü bu gün.
Elinde sınırlı kaynak, sınırlı, silah teçhizat varken, imanla dolu, sevgiyle dolu göğsüyle cepheye koşanların günü bu gün.
Savaşırken bile sevgi ve barış duygularıyla savaşanların günü bu gün. Düşmanı öldürmek için değil, vatanını korumak için savaşanların günü bu gün.
Bu gün, gün 19 Mayıs 2018’da , üzerinden 99 sene sonra, yaşadığımız bu vatanda , insanlar, öfkelerini, hırslarını, kinleri, nefretlerini vatan sevgisine katmış olabilirler. Görmek istediklerini zorla gerçekleştirmeye çalışabilirler. Bunun için her yolu deneyebilirler. Karşısındakini yıldırıp, pes ettirmeye çalışabilirler.Kendi inancını dikte edip, başka yollara sokmaya çalışabilirler. Vatanı yaşanmaz hale geldiğini fikriyle terk etmeyi düşündürtebilirler.
O zaman hatırlayalım bu Suriyeli aileyi. Türkiye’ye geliyorlar çünkü bu yurdun yazı var kışı var, suyu var, bağı var, denizi var, dağı var,çeşit çeşit ürün veren verimli toprakları var, inançlı, güzel insanları va. Türkiye’ye geliyorlar çünkü burasda savaşını verip kazanmış, üzerine insani değerlere bağlı bir cumhuriyet var.
Bize verilen cennet vatanın kıymetini,damarlarımızda akan asil kan ile vatanımız için kin,nefret , öfke ile değil, bütün şartlar altında sevgi ve barış duyguları ile mücadelesini veren liderden ilham alarak nice 19 Mayıslar yaşamak dileğiyle. Bayramımız kutlu olsun.